Όλα όσα έγιναν στα χθεσινά παιχνίδια των προκριματικών αγόνων του Euro 2016- Όλα τα αποτελέσματα! ( Βίντεο)

Η πρώτη ομάδα που θα βρίσκεται στα γήπεδα της Γαλλίας, το καλοκαίρι του 2016 είναι η Αγγλία η οποία μετά την επικράτηση με 0-6 επί του Σαν Μαρίνο σφράγισε το εισιτήριο της για τα γήπεδα της Γαλλίας.

Η Αυστρία δεν εντυπωσίασε αλλά έκανε το χρέος της κόντρα στη Μολδαβία και είναι με το ένα πόδι στη… Γαλλία, η Ελβετία έχανε 2-0 από τη Σλοβενία, αλλά έκανε το 3-2 στις καθυστερήσεις. Η Ισπανία σταμάτησε το σερί της Σλοβακίας (2-0) και ισοβαθμεί στην κορυφή του ομίλου μαζί της, το Μαυροβούνιο δεν είχε πρόβλημα απέναντι στο Λιχτενστάιν.

Σπουδαία νίκη για την Ρωσία απλεναντι στη Σουιδία με 1-0 , Ο Ντζιούμπα στο 38ο λεπτό, έδωσε το προβάδισμα στους Ρώσους. Ο Μάρκους Μπέργκ πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο και είχε στο 88′ μεγάλη ευκαιρία, για να ισοφαρίσει. Το γκολ του Ντζιούμπα, έκρινε την αναμέτρηση.

Υπόθεση ενός ημιχρόνου, του πρώτου εν προκειμένω, ήταν για την Ουκρανία το ματς με τη Λευκορωσία. Ο Κράβετς στο 7′, ο Γιαρμόλενκο στο 30′ και ο Κονοπλιάνκα με πέναλτι δέκα λεπτά αργότερα, διαμόρφωσαν το 3-0 για τους Ουκρανούς, από το πρώτο ημίχρονο. Ο Κορνιλένκο με πέναλτι, μείωσε για τους φιλοξενούμενους και διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Η Ουκρανία είναι στην τρίτη θέση και θα προσπαθήσεις στις εναπομείνασες αγωνιστικές, να μπει στη δυάδα Ισπανίας – Σλοβακίας.

Αποτελέσματα Σαββάτου

Λουξεμβούργο – Σκόπια 1-0 (92′ Τιλς)
Ουκρανία – Λευκορωσία 3-1 (7′ Κράβετς, 30′ Γιαρμόλενκο, 40′ Κονοπλιάνκα / 61′ Κορνιλένκο)
Εσθονία – Λιθουανία 1-0 (71′ Βασίλιεβ)
Σαν Μαρίνο – Αγγλία 0-6 (13′ Ρούνεϊ, 30′ αυτ. Μπρόλι, 46′ Μπάρκλεϊ, 68′, 78′ Γουόλκοτ, 77′ Κέιν)
Ρωσία – Σουηδία 1-0 (38′ Ντζιούμπα)
Ισπανία – Σλοβακία 2-0 (5′ Τζόρντι Άλμπα, 30 πεν. Ινιέστα)
Ελβετία – Σλοβενία 3-2 (80′ Ντρμιτς, 94′ , 84′ Στόκερ / 45′ Νοβάκοβιτς, 48′ Σέζαρ)
Αυστρία – Μολδαβία 1-0 (52′ Γιουνούζοβιτς)
Μαυροβούνιο – Λίχτενσταϊν 2-0 (38′ Μπετσιράι, 56′ Γιόβετιτς)