Τρακάι-Απόλλων 0-0 – Πήραν την πρόκριση και επικεντρώνονται στην Καμπάλα

Μετά τη νίκη του Απόλλωνα επί της Τρακάι με 4-0, στον πρώτο αγώνα, δεν υπήρχε αμφιβολία για το ποιά ομάδα θα έπαιρνε το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι κυανόλευκοι έβγαλαν απόψε την υποχρέωση στη Λιθουανία, απέσπασαν λευκή ισοπαλία από την Τρακάι, που δεν έδειξε τίποτα το ιδιαίτερο στα δύο παιχνίδια και πήραν μια εύκολη πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, πίεσαν, έφτιαξαν 2-3 φάσεις, αλλά χωρίς να βρουν τη μεγάλη ευκαιρία.

Μετά το πρώτο 15λεπτο, η ομάδα του Πέδρο Εμανουέλ ισορρόπησε το ρυθμό, βγήκε με τη σειρά της στην επίθεση, αλλά ήταν και αυτή άστοχη, με αποκορύφωμα ένα σουτ του Κολοκούδια στο 29ο λεπτό, με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

Στο 33′ είχε και η Τρακάι τη δική της καλή στιγμή, όταν ο Μπίσενοκ έπιασε δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, και ο Βάλε απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα.

Η ομάδα της Λιθουανία μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά γρήγορα ο ρυθμός έπεσε.

Έτσι ο Απόλλων, χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα, δεν δυσκολεύτηκε να διαχειριστεί τον αγώνα και να φύγει με το 0-0, παρά την προσπάθειά του να πάρει την τέταρτη σερί νίκη στα φετινά προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στον τρίτο προκριματικό γύρο οι κυανόλευκοι θα αντιμετωπίσουν την Καμπάλα, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται στις 30 Ιουλίου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και το δεύτερο στις 6 Αυγούστου στο Αζερμπαϊτζάν.