Στο ίδιο έργο θεατές – Και πάλι στο τέλος, χάσαμε από τους Βέλγους με 0-1!

Μια πολύ καλή εμφάνιση από την Εθνική μαες , όμως δυστιχώς δεν μπόρεσε να πάρει βαθμό απέναντι στο Βέλγιο, όμως κέρδισε το χειροκρότημα των χιλιάδων φιλάθλων που βρέθηκαν και το βράδυ της Κυριακής στο ΓΣΠ. Τα παιδιά του Πάμπου Χριστοδούλου έπαιξαν στα ίσα την ομάδα που βρίσκεται στην 2η θέση της παγκόσμιας κατάταξης και τελικά λύγισαν για άλλη μια φορά στο τέλος, με το γκολ του Αζάρ στο 86′. Μετά τα αποψινά αποτελέσματα, οι πιθανότητες της Κύπρου για την 3η θέση εξανεμίζονται αφού πέσαμε στην 5η θέση, 4 βαθμούς μακριά από το 3ο Ισραήλ..

τάθηκε πολύ καλά στο πρώτο μέρος η Εθνική μας. Τα παιδιά του Πάμπου Χριστοδούλου κοίταξαν μέσα στα μάτια τον μεγάλο αντίπαλο και πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0, παίζοντας ποδόσφαιρο με επιθετικές αξιώσεις και όχι… κρυφτούλι.

Οι Βέλγοι μπήκαν πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και πήγαν να πιέσουν για το γκολ, όμως μέχρι εκεί. Το τέρμα του De Bruyne στο 8′ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έτσι το δεκάλεπτο έφυγε χωρίς μεγάλες στιγμές. Ουσιαστικά η πρώτη φάση ήρθε στο 19′, όταν ο Γιωργαλλίδης ήταν έτοιμος και με δύσκολη απόκρουση είπε “όχι” στο σουτ του Nainggolan από το ύψος της περιοχής, όπως και σε εκείνο του De Bruyne δευτερόλεπτα αργότερα.

Από την δική μας πλευρά, στο 30′ είχαμε την πρώτη μας τελική προσπάθεια μετά από ωραίο συνδυασμό Χαραλαμπίδη-Σωτηρίου-Μακρίδη, με τον τελευταίο να σουτάρει έξω από καλή θέση. Στο επόμενο λεπτό ο Νικολάου δοκίμασε το σούτ από την γραμμή της περιοχής, όμως ο Courtois έβγαλε την δύσκολη απόκρουση.

Η επόμενη φάση ανήκε στους Βέλγους, στο 40′, όταν έφυγαν στην αντεπίθεση μετά από λάθος του Οικονομίδη στο κέντρο, όμως ο Γιωργαλλίδης για ακόμα μια φορά βγήκε νικητής απέναντι στον De Bruyne.

Το δεύτερο μέρος

Όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο μέρος οι Βέλγοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 48′ απείλησαν με φάουλ του De Bruyne, όμως ο Γιωργαλλίδης έβγαλε άλλη μια δύσκολη απόκρουση. Σταδιακά, όμως, και με την είσοδο του Λαμπάν στο 53′, “σπάσαμε” τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και στο 58′ πήγαμε να κάνουμε κάτι μετά από ωραία προσπάθεια του Μακρή, που κατέληξε τελικά απλά σε ένα κόρνερ. Με την εκτέλεση ο Courtois με το χέρι έβγαλε την ομάδα του στην αντεπίθεση και ο Hazard τέλειωσε την φάση με δυνατό, διαγώνιο σουτ που πήγε μόλις έξω.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αφού και οι δυο ομάδες κουράστηκαν πολύ και… φάνηκε. Ωστόσο η Εθνική μας συνέχισε να έχει πολύ καλή παρουσία και απείλησε σε 3-4 περιπτώσεις με μακρινά σουτ από Οικονομίδη, Λαμπάν και Μακρίδη, που δεν έφεραν αποτέλεσμα. Το Βέλγιο απείλησε μετά από πολλή ώρα – στο 82′ – με φάουλ του Mertens, με τον εξαιρετικό Γιωργαλλίδη να έχει και πάλι την απάντηση.

Μια απάντηση που δεν μπορούσε να έχει στο 86′ από την κοντινή βολίδα του Hazard μετά την πάσα του Mertens από αριστερά, κάτι που δυστυχώς έφερε το γκολ για τους Βέλγους, σε μια… επανάληψη της αναμέτρησης με την Ουαλία.

Κύπρος: Γιωργαλλίδης, Δημητρίου, Τζούνιορ, Λαΐφης, Αντωνιάδης, Οικονομίδης, Νικολάου (84′ Αρτυματάς), Μακρίδης, Χαραλαμπίδης (53′ Λαμπάν), Μακρής, Μυτίδης (11′ Σωτηρίου)

Βέλγιο: Courtois, Alderweireld, Kompany, Vermaelen, Vertonghen, Witsel, Nainggolan, Fellaini (64′ Mertens), De Bruyne, Hazard, Benteke (46′ Origi)