Ομόνοια: Πρόκριση και τώρα επόμενος στόχος η Μπρόντμπι! – Δείτε το γκολ της πρόκρισης

Με γκολ του Σέρινταν στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης η Ομόνοια επικράτησε της Γιαγκελόνια με 1-0 στον επαναληπτικό αγώνα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ και πήρε σπουδαία πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Φουριόζα από τη δύναμη που αντλούσε από 20.000 φίλων της η Ομόνοια μπήκε στο γήπεδο με στόχο να σκοράρει όσο πιο γρήγορα γίνεται. Το τρικ του Καϊάφα με τον Μπεμπέ στον άξονα και τον Ασίς στο δεξί άκρο της επίθεσης σε ένα σύστημα 4-4-1-1 έπιασε τόπο και οι πράσινοι έκλεισαν με το «καλημέρα» τους σαστισμένοςυ Πολωνούς στην περιοχή τους!

Η αλλαγή του Φοφανά με τον κουρασμένο Μπεμπέ έδωσε φρέσκα πόδια στο δεξί άκρο της επίθεσης και παράλληλα ο Ασίς μετακινήθηκε στον άξονα. Στην κυκλοφορία της μπάλας δεν υπήρχε μεγάλο πρόβλημα, σε αντίθεση με τη δημιουργία ευκαιριών. Η Ομόνοια απείλησε μόνο με ένα γύρισμα του Ασίς που δεν πρόλαβε ο Σέρινταν, ενώ οι Πολωνοί με κάποια μακρινά σουτ. Όσο περνούσε η ώρα το ματς γινόταν νευρικό και με πολλές διακοπές.

Στο τελευταίο 20λεπτο η αγωνία ανέβηκε στα ύψη. Το σκορ ήταν τόσο στενό, οι ισορροπίες λεπτές και το οποιοδήποτε λάθος θα στοίχιζε ακριβά. Η Ομόνοια «οχυρώθηκε» εξαιρετικά μπροστά από την εστία του Παναγή, οι ποδοσφαιριστές της Γιαγκελόνια περιορίστηκαν σε βαθιές μπαλιές και αν κάποιος άξιζε ένα γκολ αυτοί ήταν οι πράσινοι.

Η κεφαλιά του Ρούνιε στο 71΄, το σουτ του Γκουλόν στο 73΄ και το απίστευτο τετ α τετ του Σέρινταν στο 88΄ ήταν οι πιο μεγάλες φάσεις για τους ποδοσφαιριστές του Καϊάφα που έκαναν τη ζωή τους δύσκολη. Τελικά, οι Ρούνιε και Λομπζιανίτζε ήταν ανίκητοι στον αέρα, οι Οικονομίδης, Μαργκάσα και Ράμος πανταχού παρών και ο τρομερός Ασίς αυτός που «πάγωνε» τον ρυθμό στα δύσκολα.

Έτσι, η αναιμική πίεση των Πολωνών στα τελευταία λεπτά δεν έφερε αποτέλεσμα και οι πράσινοι πανηγύρισαν στο «καμίνι» του ΓΣΠ την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Εκεί τους περιμένει η Μπρόντμπι.