Οι Ελληνικές επιδώσεις στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου

Την διαδρομή του στο 15ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Πεκίνου ξεκινάει στις 14:30 ο Έλληνας πρωταθλητής Λυκούργος Τσάκωνας.

Όπως αναφέρει ο ΣΕΓΑΣ, Ο πρωταθλητής των 200 μ. έχει καταφέρει με τις φετινές του εμφανίσεις να δημιουργήσει προσδοκίες, καθώς το 20.09 του επιτρέπει να σκέφτεται κάτι παραπάνω από συμμετοχή στον προκριματικό. Ο 25χρονος αθλητής έχει ως πρώτο στόχο να προκριθεί στον ημιτελικό του αγωνίσματος κι εκεί να παλέψει ακόμη και για μια θέση στους οχτώ του τελικού.

Ο Τσάκωνας μετέχει στην έκτη από τις επτά προκριματικές σειρές των 200 μ. και για να πάρει την απευθείας πρόκριση θα πρέπει να τερματίσει στις τρεις πρώτες θέσεις ή η επίδοση του να είναι στις τρεις καλύτερες στο σύνολο των σειρών.

Με βάση τις επιδόσεις των αθλητών που μετέχουν στην ίδια σειρά, ο Τσάκωνας έχει πλεονέκτημα, καθώς το 20.09 είναι ο δεύτερος χρόνος σε μια σειρά όπου την κορυφαία επίδοση έχει ο Αμερικανός Γουάλας Σπίρμον με 20.03. Στην ίδια σειρά ξεχωρίζει ακόμη ο Τζαμαϊκανός Βάρεν Βέιρ (20.26), ο οποίος ήταν τρίτος στους Ολυμπιακούς του 2012 και δεύτερος στο Παγκόσμιο της Μόσχας. Ο Τσάκωνας συμμετέχει για δεύτερη φορά σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Το ντεμπούτο του έγινε πριν από δύο χρόνια στη Μόσχα, όπου είχε φτάσει έως τον ημιτελικό της κούρσας.

Οι πέντε καλύτερες φετινές επιδόσεις του Τσάκωνα: 20.09 Ρώμη 21/6, 20.20 Νανσί 1/7, 20.31 Χανιά 9/5, 20.40 Λοζάννη 9/7, 20.43 Στοκχόλμη 30/7.

Επί κοντώ

Την πρόκριση της σε τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος – για δεύτερη φορά στην καριέρα της – πανηγύρισε η Νικόλ Κυριακοπούλου, που μετά το Νταεγού θα αγωνιστεί και στον τελικό του επί κοντώ στη διοργάνωση του Πεκίνου.

Η κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ έκανε το πρώτο μέρος της δουλειάς της και με άλμα στα 4,55 μ. “έκλεισε” μια θέση για τον τελικό της Τετάρτης. Η 29χρονη χρειάστηκε δύο άλματα για να ξεμπερδέψει με την διαδικασία του προκριματικού, στα 4,45 μ., όπου ξεκίνησε τον αγώνα της και στα 4,55 μ., όπου τελικά τον τελείωσε.

Ο πήχης δεν ανέβηκε στα 4,60 μ. (όριο), καθώς την πρόκριση πήραν οι 14 αθλήτριες, που ξεπέρασαν τα 4,55 μέτρα. Ανάμεσα σε αυτές δεν ήταν Κατερίνα Στεφανίδη, που έμεινε στα 4,45 μ., ύψος που δεν ήταν αρκετό να της δώσει την πρόκριση. Ο αποκλεισμός της Στεφανίδη, η οποία ήταν από τα φαβορί ακόμη και για μετάλλιο, ήταν η μεγαλύτερη έκπληξη του προκριματικού. Εκτός τελικού έμεινε και η Σίλκε Σπίγκελμπουργκ, που φέτος προσπάθησε να επιστρέψει στην αγωνιστική δράση, ύστερα από το σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού.

Η Κυριακοπούλου στον τελικό της Τετάρτης θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από τη συμμετοχή. Με 4,83 μ. είναι η δεύτερη αθλήτρια φέτος στον κόσμο, σε μια σεζόν, που την χαρακτηρίζει η σταθερότητα σε μεγάλη ύψη και της επιτρέπει να κάνει πολλά σχέδια. “Ο προκριματικός πάντα έχει πίεση και μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Όλα πήγαν καλά. Τώρα υπάρχει μπροστά ο τελικός, ένας εντελώς διαφορετικός αγώνας”, δήλωσε η Κυριακοπούλου με το τέλος του αγώνα.

Οι 14 του τελικού: Στρουτς (Γερμανία) 4,55 μ., Κυριακοπούλου (Ελλάδα) 4,55 μ., Μούρερ (Βραζιλία) 4,55 μ., Μπένγκστον (Σουηδία) 4,55 μ., Μπράντσόου (Μ. Βρετανία) 4,55 μ., Ρίζιχ (Γερμανία) 4,55 μ., Νινάκεν (Φινλανδία) 4,55 μ., Μέιγερ (Σουηδία) 4,55μ., Σίλβα (Κούβα) 4,55 μ., Σουρ (ΗΠΑ) 4,55 μ., Σιντόροβα (Ρωσία) 4,55 μ., Λι (Κίνα) 4,55 μ.

Δισκοβολία

Στο μεταξύ, την εμπειρία της πρώτης συμμετοχής σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα βίωσε σήμερα η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου. Η 24χρονη αθλήτρια συμμετείχε στον προκριματικό της δισκοβολίας και με καλύτερη βολή στα 58,20 μ. κατέλαβε την 12η θέση στο γκρουπ της και την 23η στο σύνολο.

Η Αναγνωστοπούλου ξεκίνησε τον αγώνα της στα 55,23 μ., ενώ ήταν άκυρη στην τρίτη της βολή.

Την καλύτερη επίδοση του προκριματικού σημείωσε η Ντένια Καμπαλιέρο με 65,15 μ., ενώ δεύτερη ήταν η Σάντρα Πέρκοβιτς με 64,51 μέτρα.