Απόλλων-ΑΕΛ 2-0: Αφεντικό με σούπερ… Πίεχ

“Κυανόλευκο” το ντέρμπι της Λεμεσού για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τον Απόλλωνα να νικάει με 2-0 την ΑΕΛ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Πίεχ που πέτυχε το πρώτο γκολ στο 27′ και στο τελευταίο λεπτό κέρδισε πέναλτι για την ομάδα του. Ο Πολωνός φορ δεν πανηγύρισε το γκολ απέναντι στην πρώην του ομάδα, ενώ το τελικό 2-0 σημείωσε ο αρχηγός Φώτης Παπουλής από τα 11 βήματα. Με δέκα ολοκλήρωσε η ΑΕΛ το ντέρμπι μετά τη λανθασμένη αποβολή του Αϊρόσα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στους 37 βαθμούς τώρα ο Απόλλωνας, έμεινε στους 40 η ΑΕΛ. Το απόλυτο ο Σοφρώνης Αυγουστή στον πάγκο.

Εικόνα αγώνα

Παιχνίδι με δύναμη και πάθος είδαμε στο πρώτο 45λεπτο του λεμεσιανού ντέρμπι ανάμεσα σε Απόλλωνα και ΑΕΛ, με τη γηπεδούχο ομάδα να καταγράφει τις περισσότερες αξιόλογες φάσεις στο ντέρμπι. Οι ποδοσφαιριστές του Σοφρώνη Αυγουστή είχαν πέντε τελικές στο στόχο, σε αντίθεση με την ΑΕΛ που είχαν τις τρεις από τις έξι.
Ο Πάμπος Χριστοδούλου εξέπληξε με την επιλογή του Μπλάνκο στην εντεκάδα, βάζοντας τον από νωρίς στα βαθιά. Από την άλλη ο Σοφρωνής Αυγουστή είχε μόνο μία αλλαγή, αναγκαστική με τον τιμωρημένο Μάγκλιτσα να μένει εκτός και τον Πιεχ να παίρνει τη θέση του, ο Πίεχ που ήταν και ο πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους, αφού ήταν και ο μοναδικός σκόρερ.
Με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και με περισσότερη διάθεση στο παιχνίδι του ο Απόλλωνας, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα χάρις στο γκολ του Πολωνού φορ και πρώην της ΑΕΛ στο 28’. Πριν από αυτό η ΑΕΛ στο 18’ με τον Μπλάνκο πήγε να αιφνιδιάσει τον Βάλε, ο πορτιέρο όμως του Απόλλωνα ήταν σε ετοιμότητα.
Μετά το γκολ οι φάσεις ήταν λιγοστές, κυριάρχησαν τα συνεχή μαρκαρίσματα με μοναδική ευκαιρία ένα σουτ του Άλεξ Ντα Σίλβα, ο Ρόμο όμως διάβασε τη φάση και είπε «όχι».
Με τον Απόλλωνα να μπαίνει πιο δυναμικά στο παιχνίδι άρχισε η επανάληψη του λεμεσιανού ντέρμπι. Ο Άλεξ Ντα Σίλβα με δυνατό σουτ απείλησε τον Ρόμο, υποχρεώνοντας τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ σε μία σπουδαία επέμβαση, αποδεικνύοντας μας ακόμη μια φορά την κλάση του. Από την ΑΕΛ κρατάμε ένα μακρινό σουτ του νεοαποκτηθείς Πίτι, στο 72′ του αγώνα. Από το δεύτερο ημίχρονο ξεχώρισε και η λανθασμένη αποβολή του Αιρόσα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, σε φάουλ στο Σαρδινέρο που δεν έκανε στο 77′, με τον Λεόντιο Τράττο κακώς να στέλνει τον αρχηγό της ΑΕΛ στα αποδυτήρια.
Στην τελευταία φάση του αγώνα σημειώθηκε και το τελικό 2-0 με τον σκόρερ Πίεχ να κερδίζει πέναλτι και τον αρχηγό Φώτη Παπουλή ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση. Δίκαιη η επικράτηση από πλευράς Απόλλωνα, αφού πατούσε καλύτερα σε όλη τη διάρκεια του ντέρμπι.
Οι συνθέσεις:
Απόλλων: Βάλε, Πέδρο (74’ Μάριο Σέρτζιο), Βινίσιους, Ρομπέρζ, Γκόμες, Κυριάκου, Σακέτι, Μπεντόγια (58’ Σαρδινέρο), Ντα Σίλβα (72’ Σεμέδο), Παπουλής, Πίεχ
ΑΕΛ: Ρομό, Τζούνιορ, Σιέλης, Φορτούνα, Αϊρόσα, Σοάρες, Σόουζα, Μπουένο (68’ Ουέλιγκτον), Γεωργιάδης (87’ Σαβανέ), Μπλάνκο (56’ Πίτι), Αρουαμπαρένα

Πηγή:sigmalive